Wiadomości WhatsApp - fałszywe czy prawdziwe ? Jak sprawdzić autentyczność?

W dzisiejszych czasach, WhatsApp stał się największym medium komunikacji wśród pokolenia Internetu. Podczas gdy we wcześniejszych dniach, używaliśmy go tylko do wysyłania wiadomości tekstowych lub czatowania. Dzisiaj, jest on używany do wielu różnych celów oprócz czatowania. Wiele osób obecnie wolą czat przez kilka minut do godzin zamiast rozmawiać na rozmowy telefoniczne.

Wysyłanie zdjęć i udostępnianie filmów jest w porządku, ale wiele razy nieświadomie rozprzestrzeniać błędne informacje na całym świecie za pośrednictwem WhatsApp, który nie tylko daje złe informacje do ludzi, ale także kłopotów im psychicznie przez długi czas. Błędne informacje napełniają ich również natychmiast gniewem i nienawiścią.

Z powodu niektórych mylących wiadomości lub filmów na WhatsApp, sytuacja wymyka się spod kontroli w czasach, gdy ludzie nie są w stanie kontrolować swoich emocji i szybko tworzą złe wrażenie wobec osoby lub społeczności. Musiałeś słyszeć wiele razy o fałszywej wiadomości WhatsApp rozprzestrzeniającej przemoc w naszym społeczeństwie.

Powodem, dla którego o tym mówię jest to, że również na moim WhatsApp ciągle przychodzą takie wiadomości i filmy. Często rozpoznaję autentyczność tych filmów i wiadomości, a następnie albo po prostu je usuwam, albo nie daję im wiele do myślenia. Jednak czasami zdarzają się takie wiadomości lub filmy, że po przeczytaniu lub obejrzeniu, w jednej chwili wierzysz w to, co mówią i nie uważasz za konieczne, aby zbadać je dalej. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym podzielić się z wami szczegółami niektórych z takich filmów.

Podpis pod nagraniem brzmiał tak - Policjanci nie ustąpili pierwszeństwa karetce pogotowia, ponieważ tą samą drogą jechał polityk (którego nazwiska nie chcę wymieniać). Chora dziewczyna w karetce nie mogła dotrzeć na czas do szpitala i zmarła po drodze.

Na początku nie brałem tej wiadomości na poważnie. Ale kiedy zobaczyłem filmik, pokazał on to dokładnie tak, jak było to wspomniane w podpisie. Karetka z chorym dzieckiem została zatrzymana przez policjantów na drodze, ponieważ za kilka chwil miał tamtędy przejeżdżać polityk. Po małym gniewie i proteście ludzi, policjanci jakoś puścili karetkę. Oglądając cały filmik, w mojej głowie pojawiła się złość na nieodpowiedzialną postawę i brak wrażliwości policjantów. W tym samym czasie zacząłem przeklinać polityka i partię polityczną, która była pośrednio odpowiedzialna za ten tragiczny incydent.

Ale po kilku minutach myślenia o tym, nagle zatrzymałem się na jakiś czas i uspokoiłem umysł. Zadałem sobie pytanie - czy to, co właśnie zobaczyłem, było całkowicie prawdziwe? Czy to, co widzą oczy, jest zawsze prawdą? A może jest coś jeszcze, czego nie wziąłem pod uwagę?

Przypomniałem sobie kilka kwestii, o których była mowa:

Martwe dziecko
Nigdzie na nagraniu nie jest pokazane, że dziewczynka zmarła z powodu opóźnienia. Jak będzie wyglądało dochodzenie prawdy? W ciągu ostatnich kilku dni nie natknąłem się na taką wiadomość ani w gazecie, ani w telewizji. Jak mogę przyjąć, że dziewczyna zmarła tylko po przeczytaniu tego na WhatsApp?

Nazwisko polityka
W wideo ani policja, ani społeczeństwo nie wypowiada nazwiska polityka, z powodu którego karetka i inne pojazdy zostały zatrzymane. Tak więc czytając to tam, nie możemy poczynić żadnych założeń co do prawdy w tej sprawie. Nie ma więc powodu, by gniewać się na tego polityka.

Czas trwania filmu
To wideo trwało zaledwie jedną minutę. Przez tak mały okres czasu, karetka może również utknąć na czerwonym świetle lub korku na drodze, więc nie możemy winić żadnego policjanta ani polityka za tak małe opóźnienie.

Tak więc były to trzy najważniejsze powody, które powstrzymały mnie przed ekscytacją lub złym samopoczuciem, a tym samym nie czułem chęci przekazania tego wideo innemu przyjacielowi. Nagle przypomniałem sobie inną historię. Ta sama rzecz przydarzyła mi się wcześniej. Mój przyjaciel przekazał mi na WhatsApp wideo płonącej kolejki linowej, w której doszło do traumatycznego wypadku z powodu pożaru, a wiele osób zginęło. Po obejrzeniu tego filmu moje serce wypełnił smutek i zamiast cieszyć się wakacjami, na które przyjechałem, przez długi czas myślałem o niepewności życia.

Kilka dni później, kiedy dowiedziałem się, że wideo było fałszywe i było częścią komercyjnego wideo, byłem zły na mojego przyjaciela, który wysłał mi to wideo, a także śmiałem się z siebie, dlaczego pośpiesznie uwierzyłem w fałszywe wiadomości.

To samo stało się tym razem. Wierzyłem w takie wiadomości przez chwilę natychmiast po przeczytaniu, ale po przemyśleniu tego w moim umyśle, doszedłem do wniosku, że te wiadomości były również niekompletne i mylące. A potem, aby to potwierdzić, wyszukałem w Internecie "the ambulance video" i dowiedziałem się, że to również był kawałek fałszywego newsa.

Tak więc przyjaciele, po przeczytaniu każdej takiej szokującej wiadomości, która próbuje grać z waszymi emocjami, pomyślcie o tym przez kilka minut, zamiast pozwalać swoim emocjom działać i złościć się lub przesyłać je dalej do swoich przyjaciół w pośpiechu. Przedyskutuj to przez kilka chwil z samym sobą, a następnie podejmij decyzję. Czas jest cenny, wykorzystaj go, aby nadać nowy kierunek swojemu życiu i nie marnuj go na głupie rzeczy.