Jak rodzice mogą uczyć się od technologicznych gigantów?

W dzisiejszych czasach powszechne stało się dawanie przez rodziców telefonów komórkowych swoim dzieciom, nawet jeśli mają one tylko 3 lub 4 lata. Nie przeszkadza im to, że ich dzieci spędzają godziny na kreskówkach, grach online i mediach społecznościowych. Jeśli jesteś jednym z nich i myślisz, że nie ma w tym nic złego, to zastanów się dwa razy.

Czy wiesz, że giganci technologiczni, tacy jak założyciele Facebooka, iPhone'a i Microsoftu są bardziej rygorystyczni niż my w kwestii korzystania przez ich dzieci z mediów społecznościowych, Internetu i smartfonów? Tak, to prawda, rzućmy okiem na fakty:

• Mark Zuckerberg chce, aby jego córka czytała książki z bajkami i bawiła się na dworze bardziej niż korzystała z jego własnego Facebooka.
  • Bill Gates i Melinda nie dali swoim dzieciom smartfonów, dopóki nie osiągnęły wieku 14 lat.
  • Steve jobs ograniczył swoim dzieciom dostęp do technologii w domu.

Możesz Google w każdej chwili, aby sprawdzić wiarygodność tych faktów. Znajdziesz tam wiele artykułów związanych z tymi tematami.

Czy wiesz, dlaczego ci ludzie ograniczają korzystanie z technologii przez swoje dzieci?

To dlatego, że twórca zawsze zna plusy, jak i minusy swojego dzieła lepiej niż konsument.

Czego możesz się nauczyć od tych bogatych gigantów technologicznych na temat bycia rodzicem? Poszperajmy trochę głębiej i przeanalizujmy każdy punkt krok po kroku.

Bill Gates i jego żona Melinda

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, spędza godziny na czytaniu książek.

Doskonały przykład dawania przykładu swoim dzieciom:Wiem, że większość z was nie czyta dziś książek, bo większość waszego czasu pochłania uwodzicielski internet.

Jednak jest jeszcze jeden powód - straciłeś nawyk czytania.Ale czy chcesz, aby twoje dzieci podążały tą samą ścieżką ignorancji? A może chcesz, żeby używały telefonów komórkowych bardziej niż podręczników czy opowiadań? Pomyśl spokojnie, twoja odpowiedź powinna brzmieć NIE.

Daj im więc książki i daj im przykład, czytając przed nimi książki (niezależnie od gatunku, który lubisz). Wkrótce pójdą w twoje ślady. Jest to sztuczka, która zazwyczaj działa i stopniowo czytanie stanie się nawykiem całej twojej rodziny. To działa przynajmniej w moim domu.

Tak, można to zrobić również w Twoim domu. Dzieci poniżej tego wieku nie potrzebują osobnego telefonu komórkowego. Przez większość czasu są albo w szkole, domu lub na placu zabaw.

Nieodpowiednie jest dawanie telefonów komórkowych dzieciom poniżej tego wieku, ponieważ będą one używać ich do gier, surfowania po portalach społecznościowych, a czasem nawet do oglądania treści przeznaczonych dla dorosłych. Jeśli zażądają oddzielnego telefonu komórkowego, zapytaj ich dokładnie, dlaczego go potrzebują? Zrób to, zamiast ślepo spełniać ich techniczne wymagania.

Większość rodziców kupuje telefony komórkowe dla swoich dzieci, ponieważ wierzą, że pomoże im to być na bieżąco, ale zapominają, że ich dziecko stopniowo uzależnia się od telefonu komórkowego, zamiast być na bieżąco.

Oczekiwanie, że dzieci będą korzystać z technologii w sposób restrykcyjny jest zarówno niesprawiedliwe, jak i niemądre.

Mark Zuckerberg chce, aby jego córka czytała książki z bajkami bardziej niż korzystała z Facebooka, Instagrama i WhatsAppa.

To dlatego, że wie, jak destrukcyjne są media społecznościowe. I do tej pory (jeśli używasz tych stron i aplikacji) ty jako rodzic i osoba fizyczna musiałeś zobaczyć ich skutki uboczne też. Zauważ ponownie nacisk na książki historyczne zamiast korzystania z Internetu.

Można dodać kilka innych dobrych działań w celu ograniczenia zaangażowania Internetu z życia dziecka, takich jak zapisanie ich w działalności sportowej lub pielęgnowanie ich ukryty talent obserwując ich skłonność do konkretnego strumienia.

Evan Williams, założyciel Bloggera, Twittera i Medium , oraz jego żona Sara Williams, powiedzieli, że zamiast iPadów, ich dwaj młodzi chłopcy posiadają setki książek, które mogą wybrać i przeczytać w każdej chwili.

Steve Jobs ograniczył limity technologii w domu dla swoich dzieci.

Nawet Steve Jobs był zaniepokojony nadmiernym korzystaniem z technologii. Wiedział, że telefon i tablet, które stworzył, z pewnością będą bardziej hitem w umysłach ludzi niż w ich rękach. Dlatego ograniczył ich używanie przez swoje dzieci w domu.

A co my robimy w dzisiejszych czasach? Jeśli już uda nam się kupić tablet, to od razu kupujemy go także naszym 7-latkom. Najzabawniejsze jest to, że po jakimś czasie zaczynamy narzekać, że to samo dziecko nie rozmawia z nami i zawsze jest zajęte swoim telefonem.

Mam nadzieję, że ten artykuł da Ci pewien wgląd w to, jak technologiczni milionerzy wychowują swoje dzieci, tworząc odpowiedni i praktyczny dystans do technologii i aplikacji, które sami wymyślili. Podążanie za ich krokami lub modyfikowanie ich nieco według własnej wygody może przynieść duży pozytywny wpływ na wychowanie Twojego dziecka.

Używaj technologii w domu z korzyścią dla swoich dzieci, aby nie stała się ona kiedyś ich nałogiem.