Czy żyjesz chwilą, czy tylko ją chwytasz?

Pochodzę z epoki fotografii komercyjnej. Był to czas, kiedy nie istniały jeszcze telefony komórkowe. W tamtych czasach, kiedy podróżowaliśmy z rodziną lub przyjaciółmi, na pewno zabieraliśmy ze sobą profesjonalny aparat fotograficzny. Profesjonalny aparat jest nieco cięższy od zwykłego aparatu ze względu na ciężki korpus i obiektyw, ale i tak nosiliśmy go ze sobą, aby robić zdjęcia. Po powrocie z podróży, bylibyśmy bardzo szczęśliwi widząc te profesjonalnie zrobione zdjęcia.

Pewnego dnia, gdy przeglądaliśmy na komputerze folder ze zdjęciami z jednej z takich wycieczek, znajomy fotograf powiedział: "Stary, te zdjęcia wyszły bardzo dobrze. Miejsce było bardzo ładne, ale nie sądzisz, że nie byliśmy w stanie w pełni cieszyć się tym miejscem podczas robienia zdjęć. Nie sądzisz, że po prostu robiliśmy zdjęcia, zamiast cieszyć się tym miejscem i tą chwilą? Nie zastanawiając się nawet przez sekundę, wszyscy ludzie, którzy tam siedzieli, przytaknęli twierdząco, ponieważ wszyscy czuli to samo w swoich sercach.

Po tym dniu wszyscy postanowiliśmy, że następnym razem, gdy pojedziemy na wycieczkę, zamiast robić mnóstwo zdjęć w każdym miejscu, będziemy robić ich mniej. Najpierw będziemy cieszyć się miejscem, a potem, kiedy będziemy je opuszczać, zrobimy kilka zdjęć, aby mieć pamięć o tym miejscu. Głupotą jest robienie zdjęć od razu po przyjeździe do danego miejsca. Nie wiem jak inni, ale ja stosuję się do powyższej zasady za każdym razem, gdy wyjeżdżam na wakacje, nawet dzisiaj.

Dziś, gdy widzę ludzi robiących zdjęcia telefonami komórkowymi z chwil spędzonych w miejscach turystycznych, czuję to samo. Robienie zdjęć telefonem komórkowym jest łatwiejsze i fajniejsze niż robienie ich profesjonalnym aparatem. Ale widzę to samo, co ludzie - nie cieszą się żadnymi chwilami w trakcie robienia zdjęć. Jednak teraz to nie ogranicza się tylko do klikania zdjęć. Ludzie również publikują te zdjęcia na swoich kontach w mediach społecznościowych, a jeśli dostają polubienia i komentarze do swoich zdjęć, stają się jeszcze bardziej podekscytowani i zmotywowani i przekraczają granice, aby robić zdjęcia w każdym miejscu, które odwiedzają.

Czy uważasz, że to nie jest właściwa rzecz do zrobienia, gdy jesteś na wakacjach lub w jakimkolwiek miejscu turystycznym? Nawet jeśli uważasz, że tak, to nie jest właściwa rzecz do zrobienia, to nadal nie jesteś w stanie powstrzymać się od robienia nieograniczonych zdjęć. Zamierzam wymienić niektóre z powodów wraz z rozwiązaniami, aby kontrolować ten nawyk.

Nie masz czasu, aby spojrzeć na zdjęcia, które robisz.

Jest to udowodniony fakt, że 90% Twoich zdjęć zrobionych aparatem komórkowym pozostaje nieobejrzanych, ponieważ w dzisiejszych czasach nie masz zbyt wiele czasu na oglądanie i cieszenie się setkami zdjęć każdego dnia. Dlatego pierwszą radą jest, aby klikać mniej i robić zdjęcia dobrej jakości, takie, które można później odpowiednio obejrzeć i pielęgnować.

Zróbcie prawdziwy album, zamiast albumu w mediach społecznościowych.

Uwierz mi, jest to praktyczne nawet dzisiaj! Jeśli zrobisz mniej zdjęć, możesz je łatwo wydrukować i umieścić w rodzinnym albumie, aby pewnego dnia, gdy będziesz miał czas i ochotę na wspominanie i dzielenie się starymi wspomnieniami z rodziną i bliskimi przyjaciółmi, móc to łatwo zrobić. Zobaczenie swoich cennych zdjęć w prawdziwym albumie da Ci więcej szczęścia niż oglądanie ich w mediach społecznościowych.

Rób zdjęcia dla wspomnień, a nie dla polubień.

Jeśli przeciągasz każde zdjęcie na media społecznościowe w celu uzyskania polubień, pod koniec dnia na pewno się rozczarujesz. Jeśli nie dostaniesz polubień na konkretnym zdjęciu (które uważasz za fajne), zaczniesz znajdować wady w swoich zdjęciach, co nie jest dobrą rzeczą. Musisz robić zdjęcia, aby zachować wspomnienia, a nie dla zdobycia polubień i poklasku od znajomych z mediów społecznościowych.

Rób zdjęcia po przeżyciu tych chwil

Nie rób zdjęć pomiędzy przeżywaniem chwil. Najpierw ciesz się nimi, a potem, aby zachować je jako wspomnienia, rób zdjęcia tych chwil. Na przykład, idziesz do lodziarni, najpierw skończ lody, a potem zrób zdjęcie w środku lub na zewnątrz lodziarni, zamiast robić zdjęcie podczas lizania lodów. Będzie to służyć obu celom - cieszyłeś się chwilą i uchwyciłeś ją. Robienie zdjęcia pomiędzy przeżywaniem chwili pomniejsza w jakiś sposób piękno tej chwili.

Przyjechałeś na wycieczkę, a nie na zlecenie fotograficzne

W dzisiejszej erze cyfrowej, jest to podstawowa zasada, o której należy zawsze pamiętać będąc na wycieczce lub wakacjach. Uchwycenie chwili jest częścią podróży, a nie jej celem.

Nie rozprzestrzeniaj zazdrości na mediach społecznościowych

Powinieneś być świadomy, że jeśli zamieszczasz nadmiar zdjęć na mediach społecznościowych, to w pewien sposób rozsiewasz zazdrość. Unikaj tego. Ciągłe oglądanie Twoich zdjęć w mediach społecznościowych daje złe wrażenie Twoim znajomym. Myślą oni, że żyjesz lepiej niż oni. Jeśli nie możesz uniknąć zamieszczania zdjęć na portalach społecznościowych, zamieść tylko jedno zdjęcie i opatrz je sensownym podpisem. Na przykład zdjęcie, na którym siedzisz nad jeziorem, może mieć podpis "Usiądź z naturą, aby odpocząć od gorączkowego życia".

Tak więc przyjaciele, pamiętajcie o tych małych rzeczach, aby bardziej cieszyć się wakacjami, wycieczkami i małymi piknikami. Do zobaczenia następnym razem.